Ślubne wideo - długi film, czy krótki teledysk?

Czy długość filmu zdefiniuje jego jakość i zapewni spełnienie oczekiwań młodej pary? Ile powinien trwać nasz wymarzony film ślubny? Czy 15 minut wystarczy na uwiecznienie wszystkiego co ważne? Na te, i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.

Lesky

Kiedyś vs. dziś…

Choć pokolenia, które mają prawo nie pamiętać kaset VHS już zaczynają myśleć o ślubie, wielu z nas wspomina czasy gdy po obejrzeniu filmu z wypożyczalni należało go przewinąć do początku.

W latach 90 ubiegłego wieku i jeszcze na początku lat 2000, moda na filmowanie ślubne nie była aż tak rozwinięta. Boom całkowicie opadł gdy okazywało się, że 4-ro czy nawet 5-cio godzinne relacje z wesela nie nadają się do obejrzenia w całości, bo są po prostu nudne. Przez wiele osób prześmiewczo nazywane „4-ro godzinna droga przez mękę” produkcje były faktycznie „nie do przejścia” zwłaszcza dla osób, które np. nie były uczestnikami imprezy.

Na szczęście te czasy już minęły i mało kto filmuje teraz w takim stylu (choć oferty 3 godzinnych filmów można jeszcze spotkać).
Ważne, aby film przede wszystkim odpowiadał oczekiwaniom pary młodej. Niektórzy życzą sobie, aby była nagrana cała ich przysięga, innym zależy na pierwszym tańcu bo włożyli w niego dużo pracy, jeszcze inni chcą koniecznie mieć uwiecznione podziękowania dla rodziców czy toasty.
To właśnie te oczekiwania oraz inwencja twórca filmowca pozwalają odpowiednio zbilansować ujęcia z przygotowań, ceremonii, wesela oraz pleneru.

„Bez względu na jaką firmę się zdecydujecie pamiętajcie, że film ślubny będzie zawsze subiektywną formą reportażu i postrzegania rzeczywistości…”

Reportaż nie musi trwać wiecznie

Przekonanie, że „więcej znaczy lepiej” powoli odchodzi do lamusa. Dotyczy to nie tylko jedzenia, którego na weselu powinno być wystarczająco ale nie za dużo, zdjęć od fotografa (to, że będzie 500 a nie 300 nie znaczy wcale, że będą lepsze) ale również filmu ślubnego.

Dynamiczne ujęcia, odpowiednio dobrana muzyka i pomysł artysty mogą sprawić, że nawet 15-to minutowy reportaż od przygotowań do oczepin, będzie wystarczającą pamiątką na długie lata i będzie cieszył nawet bardziej niż 1 godzinna relacja.

Poznaj styl kamerzysty

O tym jak ważny jest styl i portfolio artysty, którego wybierzecie aby uwiecznił Wasz ślub piszemy tutaj (art. Jak znaleźć idealnego kamerzystę na swój ślub). 

Bez względu na jaką firmę się zdecydujecie pamiętajcie, że film ślubny będzie zawsze subiektywną formą reportażu i postrzegania rzeczywistości przez operatora. To znaczy, że kadry z filmu będą rejestrowane zgodnie ze stylem i sposobem widzenia operatora kamery. Warto zawsze porozmawiać z kamerzystą aby poznać jego styl pracy ale również przedstawić swoje oczekiwania względem filmu ślubnego. Jest to też dodatkowe ułatwienie dla kamerzysty, który może lepiej przygotować się do danych scen i przewidzieć wcześniej co powinien nagrać.

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „ile powinien trwać film ślubny?”. To od Was zależy czego oczekujecie, natomiast warto uzgodnić te oczekiwania z wykonawcą filmu. Można również skonsultować się z kamerzystą i po prostu poprosić go o radę. A nuż jego wizja przemówi do Was na tyle, że zrezygnujecie z pełnometrażowego filmu na rzecz 15-to minutowego reportażu…

Przeczytaj również...

Szukasz kamerzysty na ślub? Skontaktuj się z nami i zarezerwuj usługi filmowania już dziś, zanim zrobi to ktoś inny!

zamknij menu