Ile powinien kosztować film ze ślubu i wesela?

Wiele par przy planowaniu budżetu weselnego szacuje na co może sobie pozwolić, a co odpuścić lub wpisać na ‘listę rezerwową’, która posłuży przy ewentualnych nadwyżkach finansowych.

Lesky

Koszty ważne i ważniejsze

Wiadomo, że do kosztów podstawowych wlicza się sala weselna, suknia ślubna, garnitur czy koszt obsługi ceremonii (włącznie z oprawą organisty, czy dekoracją kościoła).

Pytanie, które nasuwa się dalej to czy te podstawowe wydatki będą nas cieszyły w tym (dla niektórych najważniejszym) dniu jeśli nie pomyślimy o kosztach z pozoru mniej ważnych? Udekorowanie sali kwiatami, zapewnienie dobrej muzyki a na koniec wyjątkowa pamiątka w postaci zdjęć oraz filmu ślubnego.

O tym, czym powinien charakteryzować się idealny kamerzysta na wesele piszemy tutaj, natomiast w tym wpisie chcemy odpowiedzieć na pytanie ile powinien kosztować film ślubny oraz czego powinniśmy się spodziewać za wydane pieniądze.

„Jedni artyści liczą sobie 3-4 tysięcy złotych za usługi, które inni wyceniają na 15 czy nawet 20 tysięcy!…”

Jest podejrzanie tanio – uważaj!

Z osobami, które tworzą ślubne wideo jest trochę jak z sukniami ślubnymi. Pomijamy tu wszystkie kwestie nielegalnego świadczenia usług, ponieważ szara strefa ma krótkie nogi i szybko wychodzi na jaw.

Jeśli natomiast natkniesz się na wyjątkową ofertę filmu za 1000zł – zachowaj czujność, ktoś może chcieć Cię oszukać.

Nie  jest to oczywiście reguła, ponieważ wielu młodych filmowców na początku swojej kariery będzie zaniżało swoje ceny aby wyrobić sobie portfolio. Może to być dobra okazja, bo znajdziemy taniego miłośnika filmowania, który zrobi nam fajny film. Jednak czy chcemy oddać tak ważne zadanie komuś bez doświadczenia? Ryzyko do podjęcia we własnym zakresie.

Od czego zacząć?

No dobrze, ale dlaczego porównanie do sukien ślubnych?

Odpowiedź jest prosta. Panna młoda, na początku wybiera sobie fason i krój, o którym marzy. Wyobraża sobie, jak będzie wyglądała w określonej sukni i określonym odcieniu.
W krystalicznej bieli czy delikatnym beżu?
Z welonem czy bez?
Z koronką czy odkrytymi plecami?

Dopiero później zaczyna szukać producentów, którzy spełniają jej wymagania i odpowiada na pytanie, czy dana suknia jest w jej budżecie czy też nie.

Niestety bardzo często odwrotne myślenie występuje przy wyborze kamerzysty na wesele. Zaczyna się od selekcji przez cenę. „O, ten jest tani!”, „Na kamerzystę i fotografa mamy maks. 3000zł”.

Takie myślenie powoduje, że często oczekiwania i wizja filmu weselnego nie spotyka się z rezultatem końcowym. Cel niskiej ceny został osiągnięty, ale niestety oczekiwania zostały zepchnięte na drugi plan. Dlatego zawsze warto poznać portfolio artysty i określić, czy ono w ogóle nam się podoba i czy styl filmowca jest spójny z naszą wizją.

Przecież na końcu chcielibyśmy mieć wspaniałą pamiątkę z wydarzenia, które już nigdy nie powtórzy się w taki sam sposób. Dzięki temu będziemy mogli wracać do tych wspomnień i przeżywać je na nowo gdy tylko nam się zachce.

Co wpływa na cenę?

Czasy wielogodzinnych filmów nagrywanych na kasety VHS, gdzie przez wiele godzin oglądaliśmy wujków i znajomych jedzących strogonowa na szczęście już minęły (choć przeglądając oferty niektórych kamerzystów można poczuć ten „retro” styl)!
Dlaczego nie chcemy zamęczać swoich bliskich 4-ro godzinnym filmem piszemy tutaj (art. Ślubne wideo – długi film czy krótki teledysk?).

Na cenę filmu składa się kilka podstawowych czynników:
1. Doświadczenie – młodzi adepci filmowania często próbują wejść na rynek oferując niższe ceny. Niestety często idzie za tym brak wprawy, co kończy się nieudanymi ujęciami, których z oczywistych względów nie da się powtórzyć. Nie jest to jednak reguła, ponieważ „młode wilki” robią czasem dużo lepsze filmy niż „stare wygi”.

2. Renoma artysty – niektórzy filmowcy ustalają swoje cenniki pod klienta „premium”. Możemy to uprościć do tego, że wykonali już zlecenia osobom sławnym lub politykom i przez to są znani w środowisku „VIP-ów”

3. Obsługa – w zależności od preferencji klienta operator może działać solo, lub mieć ze sobą kolegę czy dwóch (lub nawet trzech!). Logicznym jest, że im więcej osób pracuje przy wydarzeniu, tym cena powinna być wyższa, lecz czy idzie za tym lepsza jakość… (odpowiadamy na to pytanie tutaj, art. „Jak znaleźć idealnego kamerzystę na swój ślub”)

4. Miejsce ceremonii – jeśli korzystamy z lokalnych usługodawców, nie muszą oni dojeżdżać za daleko a zatem nie ponoszą kosztów transportu, za które w rezultacie płaci para młoda. Jeśli ślub odbywa się za granicą, zazwyczaj wszelkie koszty związane z transportem, wyżywieniem i noclegiem również pokrywają nowożeńcy. Na cenę ma również wpływ to czy ceremonia ma miejsce w dużym mieście, czy małej miejscowości. Badania statystyczne wykazały, że ceny w Warszawie są o wiele wyższe niż np. na Suwalszczyźnie.

5. Sprzęt (a w zasadzie jego amortyzacja) – jeśli kamerzysta filmuje starą kamerą, którą kiedyś dostał na bierzmowanie a film montuje na darmowej aplikacji na telefonie, to jego koszty związane ze zużyciem sprzętu są małe. Zawodowi kamerzyści, którzy dbają o swoje imię, inwestują w sprzęt aby być na bieżąco i świadczyć wysoką jakość dostarczanych materiałów. Dobre kamery (zazwyczaj kilka, chociażby na zapas gdy jedna się zepsuje), stabilizatory obrazu, obiektywy, statywy, drony, rejestratory dźwięku itp. są to inwestycje liczone w dziesiątkach tysięcy złotych, które kamerzysta musi ponieść a następnie je amortyzować.

Do konkretów - co i za ile?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile powinien kosztować film ślubny. Jedni artyści liczą sobie 3-4 tysięcy złotych za usługi, które inni wyceniają na 15 czy nawet 20 tysięcy!

Standardowo pary wybierają w dzisiejszych czasach reportaż ślubny długości 20-45 minut, do tego krótki teledysk, ujęcia z drona, ozdobny pendrive (na którym odbierają gotowe filmy)  i ewentualnie ujęcia plenerowe innego dnia (po ślubie).

Z dużym prawdopodobieństwem należy przyjąć, że porządny kamerzysta, który ma dobry sprzęt, doświadczenie, prowadzi legalnie firmę i płaci podatki nie może wykonać takiej usługi za 1500zł ponieważ robiłby to praktycznie za darmo lub z mikroskopijnym zyskiem. Według nieoficjalnych badań rynkowych, większość młodych par decyduje się na kamerzystów i fotografów z przedziału cenowego 2,5-4 tysięcy złotych. Wydatki powyżej tej kwoty spotykane są głównie w większych miastach i przy ślubach za granicą.

Podsumowując – kierujcie się zawsze na początku portfolio i stylem filmowca aby nie przeżyć rozczarowania z powodu wybrania „taniej” oferty.
(Jak znaleźć idealnego kamerzystę na swój ślub” sprawdź tutaj!)

Przeczytaj również...

Szukasz kamerzysty na ślub? Skontaktuj się z nami i zarezerwuj usługi filmowania już dziś, zanim zrobi to ktoś inny!

zamknij menu