Jak znaleźć idealnego kamerzystę na swój ślub i wesele?

Ponad połowa nowożeńców jest zadowolona z usług świadczonych przez kamerzystów ślubnych. Optymista powie, że to dobrze – szklanka jest do połowy pełna lecz czy nie jest to przykre, że prawie połowa młodych par jest niezadowolona i co gorsza, nie ma możliwości naprawienia błędu wybrania „złego” kamerzysty?
Jakich cech powinniśmy szukać u idealnego dla nas kamerzysty i przede wszystkim gdzie go szukać podpowiemy w tym artykule.

Lesky

Wpłacasz zaliczkę lub zadatek? Sprawdź komu, zanim zrobisz przelew!

Osoby, które legalnie prowadzą firmę są do zweryfikowania w zaledwie trzy kliknięcia na stronie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Te kilkanaście sekund pozwala czasem zaoszczędzić nam nawet kilkaset złotych!

Niestety co raz częściej zdarza się, że nieuczciwe osoby, wykorzystując niewiedzę i naiwność zaaferowanych przygotowaniami do ślubu narzeczonych, wyłudza pieniądze podszywając się pod kamerzystę ślubnego. Oszuści tacy zazwyczaj oferują niespotykane ceny nakłaniając do szybkiej wpłaty zaliczki na rzecz rezerwacji terminu. Okazuje się, że firma za którą się podają nie istnieje, lub podają fałszywe dane do umowy, która automatycznie w świetle prawa jest nie ważna.

Aby zabezpieczyć się przed tego typu zagrożeniami, należy zawsze sprawdzić, czy firma w ogóle istnieje (chociażby po NIP’ie na stronie CEIDG).

„Przeczytaj dokładnie umowę z usługodawcą – pamiętaj, że masz na nią wpływ i możesz negocjować warunki, które mogą być dla Ciebie niekorzystne…”

Czy chcemy mieć podobny film?

To pytanie wydaje się oczywiste, prawda?

Okazuje się, że osoby niezadowolone ze swoich filmów ślubnych bardzo często mają inne oczekiwania względem tego co zostało im przedstawione. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym, co pokazuje nam artysta w swoim portfolio. Czy wykazuje się w nim umiejętnościami, których szukamy? Czy ujęcia, które wykonuje nam się podobają? Czy ma swój styl, który do nas przemawia? Czy podoba nam się muzyka, której używa w swoich filmach?

Ostatecznie powinniśmy się zastanowić, czy nasz wymarzony film ślubny powinien być podobny do tego co widzieliśmy? Jeśli nie, to zadbajmy o to, że wybrany przez nas artysta zna nasze oczekiwania i potrafi wykonać wideo tak, jakbyśmy tego oczekiwali.
W końcu ma to być pamiątka na całe życie!

Poznajmy się

Jeśli już dojdziecie do wniosku, że portfolio artysty Wam się podoba i chcecie aby to właśnie on (lub ona) wykonał dla Was film, spotkajcie się aby poczuć czy jest między Wami nić porozumienia. Upewnicie się, że ta osoba wie co robi i przede wszystkim ma na uwadze Wasze oczekiwania.

Jeśli nie możecie się spotkać osobiście – połączcie się na Skype, lub porozmawiajcie przez telefon. Jest to dobra okazja do tego aby zadać wszystkie (najlepiej przygotowane wcześniej) pytania lub „sprawdzić” kamerzystę i jego doświadczenie. Osoba kompetentna bez przygotowania odpowie na wszystkie pytania ponieważ ma doświadczenie i praktykę, ktoś kto tylko podaje się za filmowca – będzie się zastanawiał i w rezultacie nie udzieli Wam odpowiedzi.

„Ilość” nie zawsze znaczy „jakość”

Nasz wymarzony ślub powinien wyglądać tak abyśmy chcieli wracać do niego wspomnieniami wielokrotnie. Ma to być chwila naszej radości i cała uwaga powinna być skierowana właśnie na młodej parze. Jest to główny powód, dla którego obsługi powinno być wystarczająco ale nie za dużo. Wydaje się, że oferta z dwoma fotografami i trzema operatorami kamer brzmi atrakcyjnie, bo przecież jest 5 osób a nie 2, ale czy na pewno nie będzie to stanowiło zbędnego tłoku na naszej uroczystości? W mniejszych kościołach po prostu nie ma miejsca na tyle osób i wygląda to karykaturalnie.

Dobry kamerzysta potrafi obsłużyć w kluczowych momentach dwie (lub więcej) kamery na raz. Wbrew pozorom momentów, w których potrzebne są podwójne ujęcia nie jest podczas ślubu tak wiele. Jeśli jesteście zdecydowani na dużą obsługę upewnijcie się, że jest dla niej wystarczająco miejsca podczas uroczystości.

Gdzie cię znajdę, mój kamerzysto?

Sposobów na znalezienie ofert jest wiele. Można korzystać z portali zrzeszających usługodawców, grup na portalach społecznościowych czy chociażby z wyszukiwarki Google.

Warto opierać się nie tylko na poleceniach znajomych i portfolio artysty, lecz także na rozmowie i osobistej weryfikacji usług danej osoby (czy firmy).

Oczywiste „nieoczywistości”

Warto zwrócić uwagę na rzeczy, które mogą nam umknąć lub uznamy za pewnik bez sprawdzenia:

kwalifikacje i doświadczenie filmowca – najlepiej na podstawie portfolio, jest to niepodważalna wizytówka artysty,
ubiór ma znaczenie! Przecież nie chcielibyśmy aby na nasz wymarzony ślub obsługa przyszła w brudnych butach i pomiętym t-shir’cie, prawda?
akredytacja kościoła – jest to dokument świadczący o tym, że filmowiec odbył szkolenie i wie jak zachowywać się podczas uroczystości zaślubin. Zdarza się, że niektórzy księża odmawiają uczestnictwa kamerzystom, którzy takiej akredytacji nie posiadają,
sprzęt – 4K staje się już powoli standardem choć ciągle nie wszyscy są w stanie odtworzyć filmy w takiej rozdzielczości chociażby na ekranach swoich komputerów. Zastanówcie się, czy aż taka rozdzielczość jest Wam niezbędna.
potwierdzenie wpłacenia zadatku – podczas podpisywania umowy warto zadbać o pisemne potwierdzenie wpłacenia zadatku lub fakturę zaliczkową, które uczciwi kamerzyści bez problemu wystawiają,
brak ukrytych kosztów – niektórzy (nieuczciwi) usługodawcy zatajają niektóre koszty, które później doliczają do ostatecznego rachunku. Takimi kosztami może być np. opłata za dojazd.
przeczytaj umowę, masz na nią wpływ – umowa, którą wiążecie się z jakimkolwiek usługodawcą ślubnym może zostać dowolnie zmodyfikowana przed podpisaniem. Nie bójcie się oczekiwać zmian i nie dajcie nabrać na niekorzystne dla Was warunki powiedzonkiem „to jest standardowa umowa i nie możemy jej zmienić”. Umowa ma być jasna, przejrzysta i przede wszystkim uczciwa
– (rada po odbiorze dzieła) – zróbcie kopię (lub kilka) Waszych pamiątek w postaci cyfrowej. Dyski naszych komputerów nie są wieczne a kamerzysta nie musi przechowywać materiałów w nieskończoność. W Waszym interesie jest, aby kopia zapasowa ślubnego wideo była bezpieczna i do odzyskania w razie czego.

Przeczytaj również...

Szukasz kamerzysty na ślub? Skontaktuj się z nami i zarezerwuj usługi filmowania już dziś, zanim zrobi to ktoś inny!

zamknij menu